Reportasjen er fra Sydvesten desember 2006
Alle husket at det snart var jul
Selv om de fremførte «Den vesle bygda som glømte at det var jul», så fikk koristene i Haugatunkoret og Olsvik barnekor en fullsatt Olsvik kirke til å huske at det snart er jul.
Av: Bente-Line S. Flatekvål - 19.12.06
Familiekonserten fylte nesten Olsvik kirke til siste stol, og unge og gamle fikk nyte en fredelig førjulsstund sammen med to flotte kor lørdag. Innimellom flott korsang fortalte Svein Olav Steindal historien om «Den velse bygda som glømte at det var jul». En artig vri på en konsert som dermed ble lit utenom det vanlige.
Flere høydepunkt
Alf Prøysens historie om en hel bygd som var så glemsk er fra 1966. Den handler om dem som glemte å ta på seg sko når det ble vinter fordi de hadde gått barfot hele sommeren.
- De forsto ikke hvorfor de frøs så fælt når snøen kom, forteller Steindal.
Historien får tilhørerne til å høre ekstra godt etter, for det er faktisk ganske spennende å høre om alle de glemske folkene til Prøysen.
Det var Haugatunkoret som åpnet familiekonserten i Olsvik kirke lørdag. De vartet opp med både norske, svenske og engelske julesanger. «Gabriellas song» av Py Bäckman og Stefan Nilson ble det første store høydepunktet, men det skulle vise seg å komme flere. Det sørget de flinke sangerne i Olsvik barnekor for. Under ledelse av dirigent Elisabeth Rostrup kom julesangene som perler på en snor.
- Gledet seg
En av de ivrigste sangerne i koret heter Ane Marte Hundven og er fem år. Hun står fremst på scenen og synger høyt og tydelig. Dessuten får hun synge solo foran den fullsatte kirken, men det synes hun overhodet ikke er noe skummelt.
- Det er gøy å synge i kor fordi det er gøy å synge vel, svarer hun snusfornuftig.
Pappa smiler i bakgrunnen, og legger til at femåringen hans har gledet seg veldig til julekonserten. Og solosangen har hun gledet seg spesielt mye til.
- Det er bare fint å synge alene, det er ikke skummelt i det hele tatt, mener fem år gamle Ane Marte Hundven.
Det svingte
Mens værgudene gjør det de kan for å spolere julekonserten i Olsvik kirke ved å slenge tusenvis av bråkete hagl på kirketaket av glass, jobber Haguatunkoret like hardt for å skape julestemning inne.
- En gang glemte hele den vesle bygda å spise. Til slutt ble alle syke fordi de ikke hadde spist, og det var ikke vist i å ringe til doktoren, for han var også syk, forteller Svein Olav Steindal.
Like etter kommer nok et høydepunkt på konserten, kanskje det største av dem. «Joyful, joyful» av Henry van Dyke og Beethoven fikk det til å gå kaldt nedover ryggen på undertegnede, og julestemningen kom frem fra regnet. Haugatunkoret, under ledelse av Jorunn Bakke Nydal fikk det virkelig til å svinge i kirken.
Etter koselig allsang på «Julekveldsvise» gikk konserten mot slutten med «Vi tenner våre lykter» og «Glade jul» før finalen kom med «Det lyser i stille grender» med de to korene sammen.
Alt i alt en flott julekonsert som selv ikke værgudene fikk ødelegge.
Og folkene i den vesle bygda? Selv om de lenge glemte at det var jul, så kom de på det til slutt, og de fikk en flott julefeiring.
Ane Marte Hundven (5) sang av full hals da hun sammen med Olsvik barnekor holdt julekonsert i Olsvik kirke lørdag. (Foto: Bente-Line Svellingen Flatekvål)